Téma – Odpad

Pojďme na to od lesa aneb s dětmi o odpadu a bezobalu

(2018-19)

Tento rok jsme se s dětmi věnovali odpadu – třídění, snižování jeho objemu, recyklaci apd. Toto téma jsme zkoumali ze všech možných stran. Jak nám to šlo, se můžete podívat níže a třeba zde najdete i inspiraci, jak tématiku odpadu vnést do diskusí i doma :).

Pomůcky na třídění odpadu

Nejdříve bylo třeba začít u základů, říct si s dětmi, co ten odpad vlastně je, jak vzniká a co s ním. Společně jsme si vytvořili pomůcku pro třídění odpadu u nás ve školce, která poté visela celý rok na naší světové nástěnce.

Co potřebujeme:

  • čtvrtky
  • barvy
  • odpad (+ náhražky za věci, které nechceme použít v původní formě, u nás hlavně obrázky zbytků jídla)

Jak na to:

Ze čtvrtek vytvoříme „popelnice“, nabarvíme je barvami, které se běžně používají pro označení určitého druhu odpadu. Je vhodné mít stejně barevně rozlišené i koše na tříděný odpad doma. Postupně sbíráme použité věci, když jich máme dostatečné množství, spolu s dětmi je roztřídíme do správných popelnic, kam je následně nalepíme. Výsledný výtvor vystavíme a vždy, když si dítě nebude jisté, kam danou věc vyhodit, může se ujistit pohledem na pomůcku.

Kolik odpadu vytvoří domácnost za týden

Během týdne shraňujeme odpad, který jsme vytvořili. Následně ho společně projdeme a zkusíme se zamyslet nad tím, zda by se nějakým způsobem nedalo jeho objem zmírnit, například nepoužívat jednorázové lahve, ovoce nenakupovat v jednorázových sáčcích, ale používat látkové apd. Vytváření některých druhů se ale vyhneme těžko a proto je tu…..

Recyklotvoření!

V rámci akce na konci roku, kdy jsme veřejnost seznamovali s našimi výsledky, jsme si také vyzkoušeli, jak se dá odpad opětovně použít.

Sazeničky v ruličkách od toaletního papíru

Vezmeme si ruličku a uděláme jí dno, nastříháme jednu stranu a složíme dovnitř. Do ní dáme hlínu a vložíme sazeničku. Rostlinku pak můžeme rovnou zasadit do země, protože rulička se v hlíně brzy sama rozloží.

Slepičky z plat od vajíček

Plat od vajíček máme každý doma spoustu, protože i když máte domácí, tak pro přepravu jsou stejně potřeba. Dekorací i aktivit z nich se dá udělat hodně, my jsme si vybrali vytváření slepičky. Zde se meze nekladou, kromě barev se na jejich dekoraci dají využít pírka, krepáky, knoflíky, látky, papíry i různé druhy přírodnin.

Poiky

Ze starých ponožek, které ztratily svou druhou kamarádku, jsme si vyrobily žonglovací poiky. Stačí ponožku vystlat, z jedné strany stáhnout, přidat špagát a na druhou stranu připojit pentličky. A hurá na to!

Bezobalu se Zuzkou Janglovou

Navázali jsme spolupráci se Zuzkou Janglovou, která v té době vedla bezobalový obchod „Obchuudek“. Udělala nám přednášku o možnostech bezobalového nákupu, jakým způsobem nahrazovat jednorázové věci a dostali jsme se až ke globálním problémům spojených s touto tématikou.

Tipy na knihy

Celým rokem nás provázely tématické knihy, za nás můžeme doporučit především:
Příběh odpadu: Jak se Honzík naučil třídit odpad. Tato kniha moc hezky a srozumitelně dětem přibližuje tématiku odpadu.

Druhá kniha, kterou si děti velmi oblíbily byla kniha s názvem,
Co se děje s odpadem, která názorně ukazuje, co se děje s odpadem, který vyprodukujeme.

Bezodpadu, zdar!