Cesta kolem světa se skřítkou Václavkou

Milí kamarádi,

jmenuji se Václavka a jsem cestovatelka. Moc ráda objevuji nové země a dozvídám se, jak to tam vypadá, jak tam lidé žijí, jak mluví a jak se různé věci dělají jinde. Letos jsem společně s dětmi z dětské skupiny Školka v lese cestovala po světě. Spoustu jsme se toho naučili, a tak bychom se o to rádi podělili i s ostatními.

Evropa

Nejprve jsme se vydali na cesty po Evropě, znáte některá evropská města? Mám pro vás několik fotek, které by vám mohli napovědět, kde všude jsem byla. Mně na Evropě přijde nejzajímavější, jak je malá a přitom různorodá. Věděli jste, že Evropa je druhý nejmenší světadíl? A víte kolika jazyky se v Evropě mluví?

Jižní Amerika

Byla jsem teď na svých cestách chvíli mimo civilizaci, navštívila jsem překrásné místo v Americe, deštný prales. Víte, že pralesy jsou pro naši zemi velmi důležité? Říká se jim plíce planety, víte proč? A víte, co všechno můžete v takovém pralese vidět? Je velká škoda, že spousta lidí pralesy ničí a kácí, aby získali dřevo a zemědělskou půdu. A věděli jste, že každý, kdo chce, si může koupit svůj kousek pralesa a tím ho zachránit? Jeden úplně maličký kousek pralesa můžete koupit třeba za 90 korun. My už náš malý kousek pralesa máme.

Kamarádi víte, jaké země jsou v Jižní Americe? Mám pro vás několik fotek ze svých cest a taky jedno video tradičního brazilského bojového umění.

Severní Amerika

Naše cestování nás zavedlo i do Spojených států amerických, kterým se také zkráceně říká USA. Víte z kolika států se USA skládá? Je jich opravdu hodně a je toho tam také hodně k vidění. Můžete se podívat na fotky z našich cest a taky malou nápovědu, abyste mohli správně určit počet států, zvládnete to?

Spočítáš všechny státy?

Antarktida

Při našich cestách jsme zavítali i na nejchladnější kontinent na Zemi. Víte, který to je? Je to kontinent tvořený skoro celý jenom ledem, taky tu nebydlí žádní lidé, jen sem občas jezdí vědci a výzkumníci. V posledních letech se ale tento ledový kontinent zmenšuje, protože led roztává. Víte, čím by to mohlo být? Už jste někdy slyšeli o globálním oteplování?

Co můžeme udělat pro planetu Zemi?

Asie

Byla jsem i v Asii. Víte, kde to je a co je tam za země? Hodně času jsem strávila v Kambodže, kde jsem potkala Báru, která je z České republiky jako vy, a v Kambodže pracuje s dětmi. Poprosila jsem jí, aby nám řekla něco málo o tom, jak to v takové Kambodže vlastně funguje. Přivezla jsem vám od ní povídání, který si můžete poslechnout.

Kamarádi, mám na vás takovou otázku k zamyšlení. Víte odkud se berou věci? Třeba ty, které máte na sobě, nebo si nosíte v batůžcích? Myslíte, že je všechny vyrobili v česku? A jestli ne, jak se k nám dostaly? Když se pozorně podíváte, možná to na některých z nich najdete i napsané.

Afrika

Kamarádi ze svých cest jsem vám přivezla další fotky. Cestovala jsem po Africe. Víte, kde to je, co tam mají a co jim tam naopak často chybí? Nebo třeba jaká zvířata tam žijí? Jestli ne, tak vám možná moje fotky trochu napoví.

Čeho je na světě nedostatek?